Základní škola speciální a Praktická škola Jihlava, příspěvková organizace, která je zřizována statutárním městem Jihlava, je plně organizovaná, funguje jako škola spádová a svou kapacitou patří k největším svého typu v České republice. Škola sídlí uprostřed klidného sídliště se spoustou zeleně. Budova je bezbariérová, přízemní, má vlastní velkou zahradu, sportovní hřiště s umělým povrchem, venkovní trampolínu, stůl na stolní tenis a prostorné bezpečné parkoviště. Celý přilehlý areál je zabezpečen oplocením.

Obory vzdělání:

• 79-01-C/01 Základní škola

• 79-01-B/01 Základní škola speciální

• 78-62-C/01 Praktická škola jednoletá

• 78-62-C/02 Praktická škola dvouletá

Vzdělávací programy:

• Školní vzdělávací program „Škola dobrého startu“, č. j. 22 931/2008-61, zpracovaný podle rámcového vzdělávacího programu pro obor vzdělávání základní škola speciální,

• příloha upravující vzdělávání žáků s lehkým mentálním postižením, zpracovaná podle rámcového vzdělávacího,

• programu pro základní vzdělávání upraveného pro žáky s lehkým mentálním postižením.

• Školní vzdělávací program ,,Praktika1“, zpracovaný podle rámcového vzdělávacího programu pro obor vzdělávání praktická škola jednoletá.

• Školní vzdělávací programu ,,Praktika2“, zpracovaný podle rámcového vzdělávacího programu pro obor vzdělávání praktická škola jednoletá.

Vzdělávací cíle

Hlavními cíli základní školy speciální jsou:

• poskytnout žákům takové dovednosti a znalosti, které jim umožní se co nejvíce a co nejsamostatněji zapojit do společenského, případně pracovního života,

• upevnit sebevědomí žáků a vědomí vlastní hodnoty.