Výtvarné aktivity

Tvořivost je jedna z důležitých lidských potřeb. Tato potřeba může být naplňována prostřednictvím výtvarné výchovy.  Výtvarná výchova podporuje celkový rozvoj osobnosti dítěte – sebepoznání, koncentraci, volní vlastnosti, přináší uvolnění a radost z tvoření či úspěchu, rozvíjí jemnou i hrubou motoriku, vede k propojení rozvoje emocionálního a sociálního s intelektuálním, podporuje rozvoj komunikativních dovedností, rozšiřuje komunikaci o nonverbální složky, podporuje prosociální chování – empatie, spolupráce, sebeúcta. Výtvarnou výchovou rozvíjíme dětskou citlivost, dojmy a postřehy, vnímavost, uvědomování si pocitů. Rozšiřují se tak možnosti vnímání, vnímání všemi smysly.
Výtvarných technik je celá řada a jejich uplatnění může být individuální. Snažíme se najít způsob, a ten vždycky existuje, jak s dítětem pracovat. Ať už tradičními či netradičními prostředky, v ploše či prostoru /např. kašírování, froasáž, frotáž, decoupage, dekalk, enkaustika, různé tisky a vyrývání, pastely, práce se skvrnou,…/  Každé dítě se může uplatnit, účastnit se tvůrčího procesu. Není vždy nejdůležitější dílko dokončit, jako prožít si tvůrčí proces.

ŠKOLNÍ ROK 2018 / 2019

V letošním školním roce jsme od září 2018 do ledna 2019 prezentovali naši školu na úrovni oblastní/ Magistrát města Jihlavy – vánoční stromeček a výzdoba vánočního panelu/ a republikové /Fond ohrožených dětí - Praha, Příroda kolem nás – Znojmo/. Práce našich dětí zdobily v listopadu také prostory Sokolovny v Lukách nad Jihlavou, kde se konal ples naší školy.

Zatím známe výsledky prezentace z těchto akcí:
Fond ohrožených v rámci projektu Klokánek použil tentokrát obrázky našich dětí do kalendáře na rok 2019 a na reklamní účely. K této příležitosti byly děti vystavovaných obrázků / práce Davida Maršána – Křišťálová studánka, Kristýny Bojanovské – Kamarádi, Ilony Danišové – Na hradě/ pozvány dne 19. 11. 2018 na slavnostní vernisáž v Praze. Večerem, kterého se zúčastnil David Maršán, provázel Karel Voříšek /televize Prima/. Do podpory FOD se zapojilo celkem 377 škol, bylo zasláno celkem 3 500 obrázků s mottem „Obrázek, který udělá radost hned dvakrát“ – dětem při tvoření a obdarovaným. Současně tak byl odstartován také provoz internetové prodejní charitativní galerie.
/Pozn. V loňském školním roce obdržela např. naše škola certifikát za účast a Michal Šimek vstupenky do Muzea voskových figurín v Praze./

Vánoce v Jihlavě také nadělovaly našim dětem – žáci VIII. třídy si odnesli z radnice sladkou odměnu v podobě dortu za výzdobu vánočního panelu.